Ma 2020. 2. 28, péntek, Elemér napja van.

Velünk élő városunk

2018.09.08 16:19.

Velünk élő városunk A várost járva a mindennapi rohanás mellett, sokan észre sem veszik, hogy a városunk arculata napról, napra változik. A ma embere sok kritikát fogalmaz meg a régi épületek láttán, egyeseknek ezek a lakóházak, közintézmények a szocializmus förmedvényeit képviselik. Pedig, sok víznek kellett lefolyni a Tiszán és a Zagyván, hogy a mai városkép kialakulhatott. A régmúltban a mezőváros jellege miatt sok ezer vályogház adott otthont az itt élő családoknak. Emlékszem, gyerekkoromban mi is vályogházban laktunk, saras volt a padló és nádtető volt fejünk felett. Az udvarunk egyik szegletében glédába állt a sok vályogtégla, az esőtől védve, letakarva várták, hogy egy esetleges faljavításkor sor kerüljön valamelyikre. A csirapiacon kóvályogva vártuk, hogy valamelyik ló pottyant egyet és vödörbe szedve vihessük haza a tavaszi nagy karbantartáshoz alapanyagnak. Az árvíz levonulása után a kubikosban megrekedt sarat használtuk a helyiségek padlójának felkenésére. Téglából, kőből épült házakban a tehetősebb emberek laktak, de mindkét minőséget képviselő lakásokra jellemző volt a sokgenerációs együtt élés. Majd sorra épültek a négy és tízemeletes házak, lakótömbök, ahol már modernebb körülmények között lehetett lakni és élni. Lassan eltűntek a vályoglakások, a középületek is az akkor modernek számító emeletes építményekbe költöztek. A városban új lakótelepek, lakóközösségek alakultak ki, modern infrastruktúra segítette az ott lakók életét. Mai szemmel nem szépek és talán nem is kényelmesek ezek a lakóházak, ám abban az időben igen is, örömteli dolog volt, ha egy család két, három szobás, fürdőszobás lakást birtokolhatott. Ma, sokan bírálják ezeket a lakásokat, közintézményeket, de ők nincsenek tisztába, hogy abban az időben micsodafejlődésen ment keresztül az építőipar. Nem áll rendelkezésre a mai modern technika, technológia, szinte mindent a nulláról csináltak a városépítők, a várost építők. Nem volt akadály az eső, a sár, a hó és kánikula, hónapról, hónapra nőttek ki az új épületek. Kevesen tudják, hogy a hetvenes, nyolcvanas években világhírű csúszó zsalus módszert találtak ki a tervezők, az építők. Igen, a szocreálnak nevezett épületek már nem esztétikusak, de az idősebb generáció életének kitörölhetetlen részesei. A ma embere csodapalotákat képzel és építtet/már akinek telik rá/.Minden egyszerűbb lett, a számítógép segítségével bárki a kényelmének és igényeinek megfelelő épületet tervezhet. Az építőanyagok szinte maguktól dolgoznak, csak az emberek pénztárcájának kapacitása szab határokat az álmok megvalósításának. Kerékpározás közben egy, egy régi építésű épület előtt elhaladva szinte magam előtt látom, hogyan lett kész a sorház. Megfogható közelségbe kerül a kőművesek arca, kérges keze, vagy, ahogy a segédmunkások a malterral megrakott ládákat cipelik. Ahogy, vastag, hosszú köteleken, csiga segítségével húzzák a IV. emeletre a kötegelt nagyméretű téglákat. Az orromban érzem a frissen meszelt szobák és konyhák illatát. Magam előtt látom a téglarakásokon kiterített tervrajzokat szemlélő tervezőket, művezetőket. Nem szeretném viszont látni azokat az időket, de elfelejteni sem kell, hogy milyen körülmények között készültek azok az épületek, amik előtt nap, mint nap elmegyünk. Lehet szeretni vagy nem szeretni a mai városképet, de a régmúltat és azt, hogy miképpen jutottunk idáig, nem szabad feledni. A történelem velünk él és a történelmünk határozza meg a mai életünket. Velünk él a Tabán, a Csiszlikó, a Kertváros, Kocsoros, a Téglaház és környéke, a Pletykafalu, Scheftsik telep, hogy csak néhány nevet említsek. A mai városrészeket, utcákat, tereket pedig, nem kell bemutatni, velük, bennük élünk.Hirdetés

Keresés

Ajánló

Szolnok Megyei Napló 2020.02.26 (8. szám)
Presztízs tél 2019
Médiaajánlat

Hírek röviden


Facebook


Webmail 

Időjárás


Hirdetések

Szavazás

Melyik a legkedveltebb szolnoki hírforrása, honnan értesül leggyakrabban a szolnoki hírekről?


♦ Helyi internetes oldalak (71.43%)


♦ Helyi rádiók (0%)


♦ Helyi televízió (0%)


♦ Ingyenes újságok (28.57%)


♦ Napilap (0%)


Hirdetések

Etarget