Ma 2020. 2. 29, szombat, napja van.

MEGHÍVÓ és FELHÍVÁS!!!

2010.08.01 20:47.

MEGHÍVÓ AZ IDÉN 275 ÉVE (először) FELSZNTELT XAVÉRI SZENT FERENC KÁPOLNA BÚCSÚJÁRA „Az 1831. évi országos kolerajárvány után Szolnok város bírája, vezetői és közönsége – Nádasdy Ferenc váci püspök jóváhagyásával – a város védőszentjévé választotta Xavéri Szent Ferencet, és külön helyi ünneppel tisztelték meg, elhatározva, hogy minden augusztus 6-án, vagy az azt követő vasárnapon is a kápolnához zarándokolnak. Az említett napokon szabadtéri szentmisét tartottak, mert a nép nem fért be a kápolnába.” /Szolnok a várispánságtól a harmadik évezred küszöbéig. Szerk. V. Szász József. Szolnok, 2000. p. 124, 125-126, 133./ Erről az eseményről így vall egy másik kutató. „Urunk színeváltozása ünnepére már megszűnt a fenyegető kolerajárvány. Ezért a buzgó városi tanács 1832-ben elrendelte, hogy minden évben fogadalmi szent engesztelés gyanánt Urunk színeváltozása ünnepén, illetve azt követő vasárnapon, a nagytemplomból hálaadó körmenet induljon Xavéri Szent Ferenc kápolnájához. A váci egyházmegyei hatóság 1832 június 1-én örömmel hagyta jóvá a szolnoki városi tanács ezen határozatát..” /Kövesi László: A Jézus Szíve Plébánia története/ Egy másik, szintén az Urunk színeváltozásának ünnepéhez, és a Xavéri kápolnához kapcsolódó eseményről így ír az iménti írásában Kövesi László. „A kápolna külseje 1868 évben már régen siralmas állapotban volt. A ferencrendi plébános és a hívek kérték a városi tanácsot, mint fenntartót, hogy végeztesse a templom halaszthatatlan kijavítását. De ekkor a város pénzügyei olyan súlyos helyzetben voltak, hogy a tanács nem vállalkozott a restaurálásra. Mivel a további halogatás a templomocska állagának is ártott volna, P. Erdős Aurél, ferencrendi gvárdián és plébános a hívek között gyűjteni kezdett. A ferences konvent maga, hogy jó példával másokat is lelkesítsen, 50 forintot és 800 téglát ajánlott fel. A hívek ragaszkodó szeretete Szent Ferenc kápolnája iránt most mutatkozott meg igazán. Egy hónap alatt összeadták a renoválásra szükséges összeget. A részben beomlott boltozatot kijavították, vaskötéssel megerősítették. A templomot kívül és belül megújították… Amikor 1871-ben elérkezett a nyári fogadalmi ünnep – Urunk színeváltozásának ünnepe éppen összeesett a Pünkösd u. X. vasárnappal. A váci megyéspüspök megbízásából a ferencrendi gvárdián atya a hívő nép nagy tömegeinek jelenlétében a kápolnát benedikálta." URUNK SZÍNEVÁLTOZÁSÁNAK ÉS A KÁPOLNA BÚCSÚ ÜNNEPÉNEK ALKALMÁBÓL, MINDENKIT SOK SZERETETTEL HÍVUNK ÉS VÁRUNK A XAVÉRI SZENT FERENC KÁPOLNÁBA. AZ ÜNNEPI SZENTMISÉK 2010. augusztus 6-án (péntek) 16 ó. -kor, illetve augusztus 8-án (vasárnap) 11 ó. 30 p. –kor lesznek. A közelmúltban újra óriási árhullám vonult le a Tiszán, amely jelentősen veszélyeztette városunkat is, azonban könyörgéseink meghallgatásra leltek, a Gondviselésnek és városunk védőszentjének, Xavéri Szent Ferencnek köszönhetően Szolnok ismét „megúszta szárazon”. Ezt megköszönve, 2010. július 31-től, augusztus 8-ig 15 órai kezdettel hálaadó imakilencedet tartunk. E mellett megtekinthető az 1818-ban készűlt, és Maracskó Izabella által restaurált, eredeti állapotába vissza állított, Xavéri Szent Ferencet ábrázoló oltárkép is. Az oltárkép július 28-án lett vissza helyezve a kápolna szentélyébe. A restaurálást a Xavéri Szent Ferenc Kápolnáért Alapítvány finanszírozta, bár ezzel az Alapítvány számlája gyakorlatilag kiürült. Éppen ezért ezúton is szeretnénk kérni adományikat, hogy városunk Védőszentjének, Xavéri Szent Ferencnek a kápolnája mielőbb teljesen megújulhasson, megszépülhessen, és Szolnok belvárosának büszkesége lehessen, hiszen a látszattal ellentétben vannak még jócskán elvégzendő munkálatok. Az alapítvány számlaszáma a kápolna honlapján, a www.szxszfk.eoldal.hu -n az alapítványi híreknél megtalálható. És végül egy FELHÍVÁS! Várunk minden, a kápolnával kapcsolatos megélt, vagy szülőktől, nagyszülőktől, ismerősöktől hallott történetet, "anekdotát", illetve esetlegesen a régi családi fotóarchívumokban található, a kápolnát (is) ábrázoló képeket (ez utóbbiakat szükség esetén a digitalizálás utánvissza juttatjuk a Tulajdonosának). Elérhetőség: Név: Szűcs József Tel.: 70/34-28-303 Cím: 5000 Szolnok, Baross G út 26. B. ép. 4/4. E-mail: szucsi711029@citromail.hu szxszfk@citromail.huHirdetés

Keresés

Ajánló

Szolnok Megyei Napló 2020.02.26 (8. szám)
Presztízs tél 2019
Médiaajánlat

Hírek röviden


Facebook


Webmail 

Időjárás


Hirdetések

Szavazás

Melyik a legkedveltebb szolnoki hírforrása, honnan értesül leggyakrabban a szolnoki hírekről?


♦ Helyi internetes oldalak (71.43%)


♦ Helyi rádiók (0%)


♦ Helyi televízió (0%)


♦ Ingyenes újságok (28.57%)


♦ Napilap (0%)


Hirdetések

Etarget