Ma 2018. 8. 19, , Huba napja van.

Szolnokinaplo.hu - Csányi Sanyi konyhája
Sanyi bácsi legjobb receptjei
Írta: Booster
2011.10.11. 11:17:16
Kedves Hűséges Olvasóim!

Üresnek hat az az udvar, ahol nincs diófa. A dió és a diófa nagyon értékes növényünk. A fa értékes bútoralapanyag, sőt a zenetörténelem legjobb hangszereit készítették belőle. A félig érett zöld dió kellemes illatú illóolaj. Zöld dióból befőttet, cukrozott gyümölcsöt, likőrt, pálinkát készítenek. Azt hiszem, aki már ivott diópálinkát, nagy élményben volt része.
A diót szeptemberben szüretelik, úgy, hogy a szemeket hosszú rúddal leverik. Összegyűjtik és megszárítják. Az ekkorra eső vásárokat régen dióverő vásároknak nevezték.
A dió legértékesebb része a dióbél. Fehérjét, olajat, szénhidrátokat, B vitaminokat tartalmaz. Krémek alapanyaga, kelt tésztát, rétest készítenek belőle. A vadakhoz való mártás dióból készítve kitűnő. Mézzel igazi gyógyszer.

Éléskamra: A töltött burgonyafánk gyorsabban formálható, ha a tésztát kisebb darabokra vágjuk.

Régi gasztro kifejezés: Zsardinettó, vegyes gyümölcstál

Károlyi káposzta

Hozzávalók: 50 dkg vagdalt sertéshús, 30 dkg sonkaszelet, 25 dkg húsos angolszalonna, 10 dkg zsír, 1 kg savanyú káposzta, 12 dkg rizs, só, bors, pirospaprika, 3 dl tejföl.

Elkészítése: A savanyú káposztát a sovány sonkával és szalonnával, kevés vízzel vagy levessel rövid lében puhára pároljuk úgy, hogy lé ne maradjon rajta. Közben a darált húst edénybe tesszük, megsózzuk, borsozzuk, paprikázzuk, s a félig megfőtt rizst, a finomra vágott és a zsírban megpirított hagymát hozzátéve jól összegyúrjuk. Zsírral kikent lábas alját és oldalát kibéleljük vékony sonkaszeletekkel. A lábas aljára egy sor káposztát, egy sor hústölteléket, ismét káposztát, ismét hústölteléket teszünk, ugyanilyen sorrendben folytatjuk, végül befedjük káposztával. Ezután fedővel letakarva, sütőben megpároljuk. Ha megpárolódott, zsírját leszűrjük, tejföllel leöntjük, és fedő nélkül tovább pároljuk a sütőben még 15-20 percig. Tálaláskor kerek tálra borítjuk és körülrakjuk a vékony szeletekre vágott húsos szalonnaszeletekkel.

Jó étvágyat kíván Csányi Sanyi.
2011.10.11. 11:18:04
Kedves Hűséges Olvasóim!

Sokáig élt és sok áldozatot követelt a balga hiedelem, miszerint minden baj okozói a nők, pontosan szólva a boszorkányok. A középkorban a vajjal kapcsolatos minden problémáért a "vajboszorkányokat" okolták mondván: ők a tettesek, mert nem átallattak vasárnap vajat köpülni. Ha a vaj nem állt össze vagy megavasodott, a vajboszorkányokat tették érte felelőssé. A háziasszonyok állították: az elromlott, tönkrement vajat megbabonázták a boszorkányok. A legeredetibb recept szerint a templom legnagyobb harangjának a nyelvét a baloldalon bevajazták, abban a hitben, hogy ha erre a boszorkány rárepül, a következő harangütés végez vele.
Hiedelem szerin pénteken készül a legjobb vaj.
Ma már ez természetesen nem így működik, de sok településen még mindig élnek a hagyományok, nem a boszorkányégetéssel kapcsolatban, hanem a vajkészítéssel kapcsolatban.

Éléskamra: A tea által befogott barna foltokat könnyen eltávolíthatjuk sós szivaccsal.

Régi gasztro kifejezés: Gabonca, hajdinalisztből készített, béleshez hasonló süteményféle volt.

Mézes paradicsomlé.
Hozzávalók: 1 kg paradicsom,3 evőkanál méz,1 citrom.
Elkészítése: A paradicsomot megmossuk, szárát kimetszük, majd a szemeket turmixoljuk és átszűrjük. Ezután mézzel meg citromlével ízesítve újra átforgatjuk. Ha kell, csipetnyit megsózzuk, végül poharakba töltjük és 1-2 jégkockát is dobunk bele.

2011.10.11. 11:24:09
Kedves Hűséges Olvasóim!

Ha a tevékenységek fontosságát kellene sorba raknom, akkor nálunk az evés nagyon előkelő helyen foglal helyet. Mert enni jó, enni muszáj. Eszem tehát vagyok. Mondják rossz nyelvek, hogy a Magyarok szeretnek enni. Természetes, de melyik nép az amelyik nem szeret enni, szerintem nincs olyan. Tehát nem igaz, hogy csak a Magyar nép különösen kajás. Annyi bizonyos, hogy főző fesztiválozni szeretünk mi Magyarok. De ebben sincs semmi kivetni való, mert a Németek viszont sör fesztiválozni szeretnek. Mi gulyást főzünk, ők sört, meg kolbászt. Hogy melyik az egészségesebb? Azt döntse el az olvasó. Én a gulyás mellett szavazok. Mert az eredeti igazi gulyást zsír nélkül kell megfőzni.

Szólás: Piros tojásból kelt, feltűnően szép.

Régi gasztro kifejezés: Klődör, gombócformát jelent.

Kapros bárányleves.

Hozzávalók: 80 dkg báránylapocka, 2-2 szál sárga és fehérrépa, 1 kis zellergumó, 1 kis karalábé, 1 hagyma, 2 evőkanál olaj, 2 dl tejszín, 2 tojássárgája, 1 evőkanál liszt, 1 csokor kapor, 1 citrom, só, szemes bors.

Elkészítése: A húst kicsontozzuk, apró kockára vágjuk. A csontot a megtisztított, kockára vágott zöldségekkel, a borssal feltesszük főni. Egy másik lábasban a finomra vágott hagymát az olajon megfonnyasztjuk, a húst meg a finomra vágott kapor felét hozzákeverjük, megsózzuk, és állandóan kevergetve zsírjára sütjük. A liszttel megszórjuk, néhány percig együtt pirítjuk, majd csontlével felöntjük. Lassú tűzön addig forraljuk, amíg a hús teljesen meg nem puhul. Egy tálban a maradék kaporra és a tojássárgájával simára keverjük a tejszínt, és a levest, amiből a csontokat kivettük, állandóan kevergetve rászűrjük, citrommal savanyítva tálaljuk.

2011.10.11. 11:28:11
Kedves hűséges Olvasóim!

Azt hiszem már írtam arról, hogy egyes termék nevek honnét erednek és miért lett a nevük az ami. Sok ilyen van, bécsi szelet, párizsi, liptói túró, linzer. A linzerről már írtam, de nézzük a krakkói kolbászt. Krakkóból került hozzánk, 40 kg sertéshúsból, 40 kg marhahúsból, 20 kg szalonnából összedarálták és cukrot, fehér borsot, salétromot, rumban oldott paprikát, sót, kevés fokhagymát adtak hozzá. Betöltés után megfüstölték.

Liptói túrót évszázadok óta ismerték. Liptószentmiklós könyékén készítették. Nagy juhtenyésztő környék volt. A juhtúrót jellegzetes kis fahordókban hozták forgalomba. Ismert volt a füstölt változata is.

Érdekes a párizsi eredete, mert a párizsi nem Párizsból származik, hanem Bécsből. A bécsi virsli egyik változata. Hogy miért nevezik párizsinak, egyenlőre nem derítették még ki.

Szólások: Úgy beszél, mintha galuska volna a szájában-rosszul képzi a hangokat.

Régi gasztro kifejezés: Uga, hadifogoly szakácsok által készített szibériai alapanyagú hal-levesféleség.

Bosnyák csupor.

Hozzávalók: 50 dkg marhalábszár, 30 dkg káposztafej, 2-2 paradicsom és zöldpaprika, 2 fej vöröshagyma, 50 dkg burgonya, 1 gerezd fokhagyma, só, késhegynyi pirospaprika, 5 szem bors, 2 db babérlevél.

Elkészítése: Nagyobb darabokra vágjuk a húst, és a fokhagymával a szemes borssal, a babérlevéllel meg a pirospaprikával együtt két liter vízben feltesszük főni. Jól záródó fedővel letakarva puhára főzzük, majd beletesszük a többi hozzávalót, a káposztát cikkekre, a megtisztított burgonyát kockára vágva. A fedőt egy kevés vízzel elkevert liszttel rátapasztjuk, és az egészet nagyon lassú tűzön főzzük. Eredetileg kemencében puhították, de nyílt lángon vagy sütőben is készíthető.

2011.10.11. 11:33:33
Kedves Hűséges Olvasóim!

Előttem van ahogyan mondja "nyugalom fiatal ember". Ezt akkor mondta, amikor kezdő pincér tanuló voltam 1970-ben a Tisza Szállóban Szolnokon. Sebestyén Évike néniről van szó, aki sajnos eltávozott közülünk. Természetesen én nem a színházi munkásságáról akarok megemlékezni, azt megteszik helyettem hozzáértő emberek. Én inkább arról, hogy milyen egyszerűen élt. Nagy generáció volt a hetvenes években a szolnoki színházban. Szerencsi Éva, Szakácsi Sanyi, Agárdi Gábor, Papp Zoli, Szombati Gyuszi, és még sorolhatnám a nagy neveket. Hozzánk jártak ebédelni, ott tartották a premier bulit, ott tanulták a szöveget. Akkor ők voltak a sztárok, én mint abonyi egyszerű gyermek, csak bámultam őket, mert emberközelbe kerültek számomra. Évike néni nem sztárolta magát, sokáig nem is tudtam, hogy művészember. Jött minden délben, nem válogatott, jó ízűen megevett mindent. Arra határozottan emlékszem, hogy nagyon szerette a főzelék féléket. Nagyon tiszteltem őt, élete végéig. Ahogy múlt az idő és a pikoló fiúból, férfi lett, éreztem a tiszteletet irányomban. Nagyszerű ember távozott közülünk. Biztos a mennybe ment, nyugodjon békében.

Szólás: Olyan étvágya van, hogy még a patkószeget is megenné.

Régi gasztro kifejezés: Molnárkalács, a fagylaltostya XIX. századi régies neve.

Sajtos-sonkás karfiol.

Hozzávalók: 1,5 dl szűrt húsleves, 1 evőkanál citromlé, késhegynyi só és ételízesítő, csipetnyi szerecsendió, 1 kg karfiol, diónyi margarin, 15 dkg nyers füstölt sonka-szelet, 3 mokkáskanál őrölt mustármag, 15 dkg trappista sajt-szelet.

Elkészítése: A húslevest a citromlével, késhegynyi sóval meg az ételízesítő porral fűszerezzük és felforraljuk. A karfiolt kitorzsázzuk, rózsáira szedjük és az ízesített levesben puhára főzzük, de nem fedjük le, hogy a leve elpárologjon. Egy tűzálló tálat margarinnal kikenünk, és a leszűrt karfiolt belerakjuk. A füstölt sonka-szeleteket a karfiolra borítjuk és rászórjuk az őrölt mustármagot. A tetejére sajtszeleteket terítünk és forró sütőben ropogósra sütjük.

« Vissza

Hirdetés

Keresés

Ajánló

Szolnok Megyei Napló 2018.08.15. 32.szám
Presztízs magazin 2018. V. évfolyam 2. szám
Médiaajánlat

Hírek röviden

Facebook

Webmail

Időjárás

Hirdetések

Szavazás

Melyik a legkedveltebb szolnoki hírforrása, honnan értesül leggyakrabban a szolnoki hírekről?

♦ Helyi internetes oldalak (71.43%)

♦ Helyi rádiók (0%)

♦ Helyi televízió (0%)

♦ Ingyenes újságok (28.57%)

♦ Napilap (0%)

Hirdetések

Etarget